O hudobnej skupine KORTINA

Hudobná skupina Kortina pochádza zo Žiliny. Za viac ako dve desaťročia svojej existencie si získala veľa priaznivcov všetkých vekových skupín a dokonca aj detí. Skupina je obľúbená na Slovensku, v Čechách, v Poľsku, ale aj v iných krajinách, všade tam, kde žijú Slováci a majú radi ľudové či jej vlastné melodické piesne..

Trojčlenná zostava Kortiny vznikla v auguste 1999 a jej pôvodnými členmi sa na dlhé roky stali: Ladislav Holáň – tenor saxofón a spev, Miloš Holáň – tenor trombón a spev, Stanislav Krajčí – klávesové nástroje, akordeón a spev.

Kortina nahrala svoj 1.CD album so 14 skladbami v roku 2004 pod názvom: V Žilinskej Lehote. Odvtedy sa táto obľúbená skupina snaží potešiť svojich fanúšikov novým albumom zhruba každé 2 až 3 roky.

Hudobná tvorba

Okrem úprav známych ľudových piesní, sa Kortina venuje aj tvorbe vlastných autorských skladieb. Všetky svoje albumy skupina nahrala v spolupráci s producentom Petrom Klimentom z vydavateľstve Semeš Recording, od ktorého dostala v roku 2009 Platinovú platňu za predaj viac ako 10 000 kusov jej CD albumov.

V roku 2015 získala Kortina z vydavateľstva Semeš Recording ďalšie významné ocenenie. Bola to Zlatá platňa za predaj albumu: Bzum-bzum breke-keke (2011), ktorého sa predalo do novembra 2015 – 4 223 kusov.

Diskografia

Platinová platňa

  • Muzikantská loď (2004)
  • Na zdravie, všetkým vám! (2007)
  • Za dedinou v poli (2009)
  • Bzum-bzum breke-keke (2011)
  • Kortina deťom (2014)
  • Bavme sa všetci…(2015)
  • Elixír mladosti (2018)
  • DVD výber: Kortina: 25 naj… (2017)

Z histórie skupiny KORTINA

Kortina už dlhé roky spolupracuje s uznávaným producentom a hudobným skladateľom Petrom Klimentom a od roku 2011 aj s textárom a moderátorom Pavlom Kubicom, ktorý s nimi občas vystupoval na niekoľkých vianočných alebo väčších koncertoch u nás i v Čechách. Od roku 2015 v rámci skvalitnenia svojich koncertov a iných akcií, Kortina spolupracuje s Branislavom Čičalom, ktorý je manažérom skupiny a má na starosti aj technicko-organizačné zabezpečenie všetkých jej podujatí. K zvýšenej popularite skupiny v Čechách prispelo tiež jej účinkovanie v programoch TV Šláger.

Kortina svoju zostavu „omladila“ v roku 2013, keď dovtedy najstaršieho člena skupiny Ladislava Holáňa nahradil mladý saxofonista a spevák Peter Štrauch ako učiteľ zo ZUŠ v Považskej Bystrici.

Kortinu majú radi aj najmenší poslucháči a je to hlavne vďaka albumu venovanému deťom, ktorý skupina nahrala v roku 2014 pre vydavateľstvo Semeš Recording ako CD aj DVD pod názvom: Kortina deťom s podtitulom: Poďte deti medzi nás (2014).

Zo známych a obľúbených akcií, ktoré Kortina pripravovala alebo naďalej chystá, spomeňme: Kortina ples (ten sa už konať nebude), Vianočný koncert Kortiny a jej hostí v Žiline a veľké júnové podujatie Hojana na Jána v Bitarovej v spolupráci s TV Šláger a jej účinkujúcimi.

Medzi poslucháčmi v rádiách a na koncertoch majú stále veľkú obľubu najžiadanejšie piesne v podaní Kortiny ako napríklad: Vyznanie mame, Otec náš, Bzum-bzum breke-keke, Načo pôjdem domov, Lístoček z javora, Humor SK, Hej, Slováci, do roboty!, Na Kráľovej holi, Dievča, dievča, Na Hričovskej priehrade, Svadobná pieseň, Mexické dievča, Elixír mladosti, Domovina, Mlynárka Terezka/Letela husička a iné.

Na začiatku roku 2021 dostala Kortina pozvanie z TV Markíza do programu Tvoja tvár znie povedome, aby tam spolu s trojicou: Andrej Bičan, Robo Papp a Rasťo Sokol, prezentovala jeden zo svojich najväčších hitov: Bzum-bzum breke-keke. Táto pieseň je zároveň ich najúspešnejšou autorskou piesňou na obľúbenej platforme YouTube, kde dosiahla koncom októbra 2022 krásne číslo: 10 miliónov zhliadnutí.

V októbri 2022, zároveň došlo aj k posilneniu základnej 3 člennej zostavy Kortiny, keď Petra Štraucha nahradil známy a skúsený hudobník Marek Lacko.
Peter Štrauch pre dlhodobé pracovné záväzky v Bratislave, sa stal tzv: externým 4.členom kapely, ktorý ju môže posilniť na niektorých vystúpeniach alebo v prípade dočasnej neprítomnosti niektorého z členov základnej zostavy Kortiny.

Marek Lacko je skúsený hudobník a spevák, ktorý hrá na niekoľko hudobných nástrojov ako napríklad: saxofón, klávesové nástroje, bicie či hoboj. V rokoch 20002010 hrával s rôznymi skupinami v zahraničí a to najmä vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku a príležitostne aj na výletných lodiach. Od roku 2010 žije Marek v Čachticiach, kde je učiteľom na ZUŠ a spolupracuje s producentom Petrom Klimentom v nahrávacom štúdiu Semeš Recording. Je aj členom známej hudobnej skupiny Benefit.

Aktuálna základná 3-členná zostava Kortiny

Miloš Holáň

Miloš Holáň – tenor trombón a spev

Marek Lacko

Marek Lacko – saxofón, klávesové nástroje a spev

Stanislav Krajčí

Stanislav Krajčí – klávesové nástroje, akordeón a spev

Externý člen skupiny Kortina: Peter Štrauch – saxofón a spev

Všetci sa už teraz môžete tešiť na koncertné vystúpenie a výbornú zábavu so skupinou Kortina možno práve u vás!